25 Şubat, 2016

Spor Yapıyorum, Sağlıklı Besleniyorum Ama Kilo Veremiyorum!!!

shutterstock_238714948

Egzersiz Sırasında Yaktığınız Kaloriyi Fazlasıyla Geri Alıyor Olabilirsiniz

Kilo kaybı denkleminde egzersizin önemi göz ardı edilemez. Ancak spor yapıyor olmak, daha fazla yemek için geçerli bir neden değil. Egzersiz öncesi ve sonrası yedikleriniz yağ yakımı ile doğrudan ilişkilidir. Önemli olan kalori saymak değil, besin içeriğinin dengeli olmasıdır. Egzersiz tek başına kilo kaybı sağlamaz.

Düşündüğünüz Kadar Sağlıklı Besleniyor Musunuz?

Günlük yaşam koşuşturması, iş hayatı, zamansızlık, fast food kültürünün yaygınlaşması ve erişim kolaylığı, bizi hazır beslenmeye sürüklüyor. Light, diyet, kalorisi azaltılmış olarak piyasaya sürülen bir çok besin çeşidi içeriği göz ardı edilerek, yüksek miktarlarda tüketiliyor.

Aldığınız kalori miktarını azalttığınızı düşünürken vücudunuza bir çok katkı maddesini alarak, diyabet başta olmak üzere kalp damar hastalıkları ve hatta kansere bile davetiye çıkarıyorsun.

Düşük kalori beslenmek sağlıklı beslenmek değildir. Etiket okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Egzersiz Türün Sana Uygun Mu?

Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız tebrikler, sağlığınızı korumada bir adım öndesiniz. Ancak kilo kaybı için egzersiz yaparken daha dikkatli olmanız gerekir. Kardiyo mu? Direnç egzersizleri mi? Pilates mi? Salona mı gitsem evde mi yapsam??? Kardiyo ile desteklenmiş direnç egzersizleri yağ yakımında sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Ancak unutmayın beslenme alışkanlıklarınız, hastalıklarınız, yaşınız, yaşam tarzınız egzersiz seçiminde oldukça önemlidir. Bu tarz egzersizleri yaparken mutlaka uzman desteği alın.

Haftada 3 defa 30 dk üzerinde hafif tempolu yürüyüş destekçiniz olacaktır. Unutmayın!!!

Kilo Kaybetmek İsterken Yağ Kaybına Odaklanın Kiloya Değil

Kilo kaybı aşamasında her gün tartılmayın, Gün içerisinde olan değişimler motivasyonunuzu etkileyecektir. Vücut analizi sonucunda önemli olan kilo kaybı değil yağ kaybıdır. Su kaybı da kilonuzda değişiklik yapar ancak kalıcı ve sağlıklı değildir.

Profesyonel cihazlar ile yağ ölçümü yaptırma olanağınız yoksa, kıyafet bedenlerinizi ve mezura ile bel kalça çevresi ölçümlerinizi takip edebilirsiniz.