2 Kasım, 2015

Renkler Ve İştah Kontrolü

shutterstock_158695172

Renkler Ve İştah Kontrolü

RENKLİ Haberlerimiz Var

Renkler; duygusal, zihinsel ve fiziksel yapıları etkileyerek, insan psikolojisi üzerinde etkinlik gösterirler. Bu keyifli ve etkili konuyu sizin için araştırdık.

KİLO KONTROLÜNDE RENKLERİN ETKİSİ

Kilo Vermenin Doğru Beslenme İle Olduğu Kadar,  Doğru Psikoloji İle De Yönetilmesi Gerektiğini Biliyoruz.

KIRMIZI; Güç, tehlike, heyecan, sıcaklık ve dışa dönüklüğün sembolü olarak bilinir.

İnsan Gözünün Görebildiği İlk Renktir. Vücumuzda oluşturduğu tüm bu etkileri nedeniyle iştah açan renk olarak tanımlanmaktadır. Büyük fast- food restoranları ve dünyaca ünlü gazlı içeceklerin logoları, daha çok dikkat çekebilmek için kırmızı renkle sembolize edilmektedir. Evinizde, mutfağınızda ve hatta sofralarınızda iştahınızı artırabilecek bu renkten kaçının.

YEŞİL; Sakinlik, hassasiyet, barışçılık, neşe ve sükunetin sembolü olarak bilinir.

Yeşil renge uzun süreli bakıldığında, gözdeki sinir hücrelerinin aktivitelerini geçici olarak azaltarak renkleri algılamamızı engelliyor.

Bu nedenle özellikle kilo verme aşamasında, stres faktörlerini azaltabilmek için yeşili hayatınızdan eksik etmeyin. Özellikle evde atıştırma istediğinizin en sık olduğu yerlerde mutlaka yeşil renkli dekoratif ürünler tercih edin.

MAVİ; Sakinliğin, otoritenin ve saygı değerliğin sembolü olarak bilinir.

Tüm renkler arasında uzaktan görülebilen ilk renktir. Yapılan bazı araştırmalarda mavinin kan akışını yavaşlattığı görülmektedir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyanması insan psikolojisi üzerine etkilerini kanıtlar niteliktedir.

Bizim için en önemli özelliği ise yeme iç güdüsünü baskılamasıdır.

İlk çağlarda insanlar bozulan yiyeceklerin genellikle mavi ve siyah renk aldıklarını zamanla öğrenmiş ve uzak durmuşlardır. Yapılan bir deneyde de katılımcılara mavi boya katılmış yiyecekler ikram edildiğinde hemen hemen hepsi iştahını kaybetmiş ve başka besinleri yeme içgüdülerinin de azaldığı gözlemlenmiştir. Özellikle de çivit mavisinin… Bu nedenle fast-food zincirleri logolarında mavi kullanmazlarken, kalorisi azaltılmış bütün ürünlerde mavi yazı ve logo kullanılır.

Motivasyonunuzu artırmak için düzenli ve size özel bir beslenme programının yanında yaratıcılığınızı artıracak alternatif yollardan biri olan renklerin dilini keşfedin. Renkler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ancak kilo vermede yalnızca yardımcı unsur olduğunu unutmayalım.