12 Ocak, 2017

Popüler Diyetler

   

   Kısa sürede fazla kilo verdiren diyetler sizi heycanlandırıyor, dikkatinizi çekiyor olabilir. Ancak uzun vadede vücudunuza vereceği zararları duyunca vazgeçeceğinizden eminiz. Önemli olan keyifli, sosyal hayatınızla uyumlu, size özel bir beslenme programı ile sağlıklı bir şekilde kilo vermektir.
Ülkemizde ve diğer ülkelerde yaygın olan popüler diyetleri sizin için derledik. Her gün başka bir popüler diyeti birçok yönüyle ele alacağımız bu hafta da bizi takipte kalın. 

   Düşük Karbonhidrat, Yüksek Protein İçeren Diyetler 
   (Atkins, Dukan, Karatay Diyeti)
Atkin’s diyeti gibi çok az karbonhidrat, yüksek protein ve dolayısıyla fazla doymuş yağ içeren diyetler günümüzde masum gibi gösterilmeye çalışılsa da uzun vadede uygulandığında vücudumuza olumsuz etkileri kaçınılmaz. Bu diyetlerde sağlıklı karbonhidratlardan olan tahıl ürünleri, baklagiller, meyve yer almaz. Diyetin temeli ete dayalıdır. 
Yapılan çalışmalarda hayvansal protein ve işlenmiş besin (salam, sosis, sucuk vb.) içeriği oldukça yüksek, antioksidan içeriği ve posası olmayan bu tarz beslenme şekillerinin

   Kalp-Damar Hastalıkları
   Kanser
   Osteoporozis 
   Gut
   Kan Lipid Bozukluğu
   Böbrek Taşı
   Kas Zayıflığı
   Karaciğer Yağlanması gibi sorunlara neden olabildiği görülmüştür. 

   Aynı zamanda bu diyetlerde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller yeterli miktarda alınamaz. Bu durum hem sağlığımızı tehdit eder hem de fiziksel anlamda olumsuzluklara neden olur.
Karbonhidrattan kısıtlı bir diyette protein de dokular tarafından yeterli miktarda kullanılamaz. 
Yetersiz karbonhidrat alımı sonucu vücutta keton cisimleri oluşur, bu durum sıvı-elektrolit dengesi başta olmak üzere beyin fonksiyonlarının da olumsuz etkilenmesine neden olabilir. 

   Sağlığınız bozulmadan kilo kaybı sağlamak için tek yönlü beslenme şekillerinden uzak durmanızı öneriyoruz.

3 thoughts on “Popüler Diyetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir