20 Ağustos, 2015

Obezitenin Size Getirdikleri

shutterstock_116766370

DİYABET

Günümüzde hızla artış gösteren diyabet; obezlerde normal kilolulara göre yüzde 80 daha çok görülmektedir. İnsülin direnci ve insülin eksikliğiyle ortaya çıkan Diyabet’ in görülme riski, bel/kalça oranı yüksek kişilerde ve abdominal yağlanması olan kişilerde daha yüksektir. 

HİPERTANSİYON

Obez bireylerde sık rastlanan insülin direnci nedeniyle kanda insülin miktarı yüksektir. Buna bağlı olarak böbreklerden sodyumun geri emilimi artar. Aynı zamanda serbest radikal oluşumunu ve  hücre içindeki kalsiyum birikimini de artıran bu durum, obez bireylerdeki  yüksek tansiyon ve  kalp hastalıkları riskini de arttırmaktadır.

KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLAR

Kalp yapısı ve işlevinde obezite nedeniyle çeşitli değişikliklerin meydana gelmesiyle oluşabilmektedir. Obeziteye eşlik eden hipertansiyon kardiyovasküler hastalık riskini arttırmaktadır. Yüksek tansiyonu olan obez bireylerin takip edilip, sodyumdan fakir, potasyumdan zengin, kalsiyum, magnezyum içeriği,  tüketilen yağ çeşidi ve miktarı dengeli bir beslenme tedavisi görmesi uygun görülmektedir.

KOLESTEROL

Obezite ile yağ metabolizması arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Obezitede, kan yağ miktarları artar. İyi kolesterol olarak bilinen HDL düşüş gösterirken, kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve VLDL artar.