8 Ocak, 2016

Multipl Skleroz’ da Zencefil, Zerdeçal, Kapari

Multipl skleroz(MS) yaklaşık 150 yıldır var olan, çok sayıda sertleşmiş doku anlamına gelmektedir.

12494025_1078774528824164_1577503213_oGenellikle genç ve orta yaşta görülür. Bayanlarda erkeklere oranla 2-2,5 kat  daha fazla rastlanır. Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Sağlıklı bireylerde miyelin kılıf denen yapı sayesinde sinirsel mesajlar iletilir ve beyinden gelen sinyaller vücudu yönetir. Ancak MS hastalarında oluşan hasar sonucu sinirsel mesajlar yavaşlar ve vücut fonksiyonlarını kontrol etmekte güçlük geçer.
Belirtileri;

1.Hareket sistemi etkilenince; tek kolda, bir vücut yarısında, her iki bacak da, kol ve bacaklarda güçsüzlük, kısmı felçler, eklemlerde sertlik, kasılmalar, aşırı yorgunluk.

2.Duyu sistemi etkilenince; kol ve bacaklarda uyuşma, yanma, duyu azalması, duyuların artması, gövdede duyu azalması.

3.Beyincik etkilenince; Dengesizlik, ellerde titreme, sarhoş gibi konuşma, yürüme güçlüğü, hızlı göz hareketleri, ayakta dik duramama.

4.Göz siniri ve beyinde görme yolları etkilenince; Bir gözde görme kaybı (optik nörit), renkli görmede bozulma, çift (çatal) görme, görme alanında lekeler oluşabilir.

Hastalık Tedavisinde Semptomların Azaltılmasında Beslenmenin Yeri Göz Ardı Edilemez.

  • Omega 3 yağ asitleri sinir iletimini iyileştirdiğinden mutlaka günlük beslenmede tercih edilmelidir.

EPA ve DHA içeriği yüksek olan somon, uskumru gibi balıklarla, ALA içeriği yüksek olan keten tohumu w-3 kaynağı olarak tercih edilebilir.

  • MS de görülecek kemik yumuşamaları ve erimelerinin önlenmesinde kalsiyum alımı oldukça önemlidir.

Yoğurt, ayran gibi kalsiyum kaynaklarını günde 2-3 porsiyon olacak şekilde beslenmenize ekleyebilirsiniz.

  • Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir.

Özellikle ZENCEFİL içerisindeki etken madde curcumin ve ZERDEÇAL ile birçok hastalığa neden olan oksidatif stresin önlenmesinde oldukça etkilidir. Toz halinde tüketebileceğiniz gibi, çayını da tercih edebileceğiniz zencefili kontrollü şekilde tercih etmeye özen gösterin.

  • Son yıllarda hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, hasta edilen ve daha sonra KAPARİ konsantresi verilen hayvan grubunda, MS’ e neden olan genlerin % 80 oranında iyileştiği gözlemlenmiştir.