30 Eylül, 2016

Mucize Meyve

shutterstock_509106898

Şurda kenarda dursun… Biz çok heyecanlandık. Araştırmaya devam….

Miracle Berry veya Miracle Fruit (Mucize Meyve) olarak da adlandırılır. Avrupalı kaşif Chevalier des Marchais tarafından 18.yy’da keşfedilmiş bir bitkidir. 1725 yılında Batı Afrika gezisinde bu kaşif yerlilerin bu bitkinin meyvelerini topladıklarını fark etmiş ve bu bitkinin meyvelerini yedikten sonra, geçici bir süreliğine acı veya ekşi olarak yediği her şeyin, tat alma duyusunca tatlı olarak algılandığını fark etmiştir.

Yağ oranı sıfıra yakın olan bitkinin meyveleri; kırmızı renkte olup, çekirdek harici etli kısımları yenir. Tatsız olan meyve yendikten sonra yapılan bilimsel incelemelerde meyvede bulunan ve miraculin denilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak, dilin ekşi ve acımsı tatları almasını önlemektedir. Etkisi 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir.
Meyve kemoterapi gören kanser hastaları için faydalı olabileceği düşünülerek kullanılmaktadır. Amerika’da yapılan araştırmalarda bu bitkinin denendiği hastaların % 70-75 ‘inde olumlu sonuç alınmıştır. Endojen insülin salınımı kontrol altına almasıyla diyabet tedavisinde de yeri olduğu savunulmaktadır.
Sıcak iklim bitkisi olan miracle fruit, -2 dereceye kadar dayanıklı olduğu bilinmektedir.                                        Yetiştiği ülkeler; Benin, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Gana, Nijerya, Zaire.
Bitkinin bilinen herhangi bir toksisitesi olmamasına rağmen tablet halinde kullanımında dikkatli olunmalıdır ve uzman tavsiyesi ile alınmalıdır.