28 Ekim, 2015

Menopoz

shutterstock_335932172

MENOPOZ DÖNEMİNDE KİLO KONTROLÜ HAYAL DEĞİL

Menopoz kelimesi Latince; “ay (men)” ve “sonlanma (pausein)” kelimelerinden oluşturulmuştur. Tam olarak kelime karşılığı adetten kesilme olup, Doğal Bir Süreçtir.  Menopoza girme yaşı ortalama 45-55 yaş civarındadır.

Menopoz döneminde kadınlarda;  kemik erimesi (osteoporoz), damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi, terleme, çarpıntı, unutkanlık, halsizlik gibi şikayetler görülebilir.

Menopoz döneminde karşılaşılan sorunlar,

BEL ÇEVRESİNDE YAĞLANMA BAŞLAR
Menopoz döneminde günlük beslenme düzeni değişmese de özellikle metabolizma hızındaki azalma, bel ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olmaktadır.

Hormonal değişimin neden olduğu bu sürece girmeden mutlaka beslenme düzeninde bazı önlemler alınmalıdır.

Karın Bölgesinde Yağlanmaya Neden Olan Besinleri Tanıyalım

  • Katı yağlar, yağlı etler ve  fast food gibi yağ içeriği yüksek yiyecekler
  • Kızartma yöntemiyle pişirilmiş yiyecekler
  • Nar ekşisi gibi şeker içeriği yüksek besinler
  • Alkol
  • Trans yağ içeren hazır ve paketlenmiş ürünler

Bol Lif İçeren Besinleri Günlük Beslenmenize Ekleyelim 

  • Sebze
  • Meyve
  • Tahıl

 Fiziksel Aktivitemizi Artıralım

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI RİSKİNDE ARTIŞ GÖZLENİR

Östrojen hormonunun azalması nedeniyle kötü kolesterol olarak bilinen LDL Kolestereol düzeyi artmakta, iyi kolesterol olarak bilinen HDL Kolesterol miktarı azalmaktadır. Buna bağlı olarak kalp-damar sistemi hastalıklarında yüzde 60’ a varan artışlar görülmektedir.

Dışarıdan östrojen tedavisinin, kalp damar hastalıkları riskinde herhangi bir olumlu etkisinin olmadığı yapılan çalışmalarla gözlemlenmiştir.

OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ) RİSKİNDE ARTIŞ GÖZLENİR

Menopozla birlikte görülen tip 1 osteoporozun nedeni  östrojen hormonun yetersizliğidir. Östrojen kemik dokuda yıkımı azaltan önemli faktörlerdendir. Menopozla birlikte kemik yıkımı kontrolsüzce artar.

Sofralarınızdan Kalsiyumu Eksik Etmeyin.

Kalsiyum alımının menopozda sıkça görülen kemik kırıklarını % 80 oranında azalttığı yapılan çalışmalarda görülmüştür. Besinlerle kalsiyum alımının yeterli olmadığı durumlarda, dışarıdan takviye edilmesi önemli bir durumdur. Menopozda günlük kalsiyum gereksinmesi 1000 mg/gün dür.

Kalsiyum İçeriği Yüksek Besinler

  1. Derece: Yoğurt, ayran, kefir, beyaz peynir, sardalya vb. balıklar
  2. Derece: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru meyveler.

Doğal östrojen kaynaklarını keşfedelim

Bitkisel östrojen olarak nitelendirilen, fitoöstrojenler, menopozda karşılaşacağımız semptomların azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Bu besinler, nohut, kuru fasulye, mercimek, bezelye, maydanoz, keten tohumu, zeytin gibi yağlı tohumlar, yer fıstığı, kiraz, şeftali, erik, elma, armut, havuç, brokoli, soğan, sarımsak, rezene, ahududu ve böğürtlendir.