16 Eylül, 2015

Konserve Yapımı

shutterstock_151533473

AĞUSTOS BÖCEĞİ HİKAYESİ Kışa Hazırlık, Konserve Yapımı

Yazın Son Günlerinde Besin Çeşitliliği Sağlamak, Damak Tadımızı Korumak, Besinlerin Hazırlanmasında Ve Pişirilmesinde Zaman Tasarrufu Ve Ekonomi Sağlamak Açısından En Büyük Kurtarıcımız Konserve Besin Hazırlanmak…

Ancak satın almadan tüketime kadar tüm aşamalarda sağlıklı hazırlama, pişirme tekniklerinin ve hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması nedeniyle tasarruf ederken sağlığınızdan olmayın.

Yapılan Araştırmalar Göstermiştir Ki, Uygun Sürede Ve Sıcaklıkta Pişirilmeden Kapatılan Ve Yenilen Konserveler Ülkemizdeki Gıda Zehirlenmelerinin Temelini Oluşturmaktadır.

Doğada, toprakta ve kıyılara yakın sularda bulunan ve konserve yapılacak taze besinlere bulaşabilen “Clostridium botulinum” adlı bakteri toksini (zehiri) gıda zehirlenmelerinin % 52 sini oluşturmaktadır.

Toksinli besinin yenilmesinden yaklaşık 12-36 saat sonra kusma ve sinidirim sistemi rahatsızlıkları ile zehirlenme kendini gösterir.

Bağırsak Rahatsızlığından Sonra Halsizlik, Yorgunluk Gibi Belirtiler Gözlemlenmektedir.

Daha sonra hasta gittikçe ağırlaşır. Bu belirtiler görüldüğü anda hasta en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Botulizm Toksini 80°C’de 10-30 Dakika, 100°C’de 10 Dakika Kaynatmakla Etkisiz Hale Getirilir.

Ancak geliştirdikleri ısıya dayanıklı sporlar 116°C’de tahrip olduğundan uygun olmayan koşullarda saklanan besinlerde yeniden üreme gerçekleşebilir. Bu nedenle Evde Yapılan Konservelerin Mutlaka Basınçlı Tencerelerde Hazırlanması Gerekmektedir.

Konserve yapımında ısıya dayanıklı cam kaplar ve basınçlı tencereler kullanılmalıdır. Kaplar tekrar tekrar değil bir kez kullanılmalıdır.

Cam kavanozlar ve kapakları 15-20 dakika kaynatılarak sterilize edilmelidir.

Asitliği Düşük Olan Besinler, Bakteri Açısından Daha Risklidir. Özellikle yeşil fasulye, bezelye, ıspanak, mısır, pancar, bamya, kabak gibi sebzelerin asitliğini artırmak için sirke kullanılmalıdır.

Meyveler ve domates gibi asidi yüksek besinler ortalama 20 dk kaynatılmalıdır. Sebze gibi asidi düşük besinlerin kaynama sıcaklığında sterilize edilmesi mümkün değildir ve bu nedenle 116°C’ de basınç altında 20-25 dk tutulmalıdır.

Kavanoz kapağının şişmemesi (bombeleşmemesi), kenar kısımlardan sızıntı yapmaması, kapak açılırken suyun fışkırmaması ve kendine has koku ve renkte olmasına dikkat edilmelidir.

Hazırlanan konserveler karanlıkta ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir.