1 Ekim, 2015

Kış Geliyor… Metabolizmanı Güçlendir Hastalıklarla Savaş…

1Beyin Gelişimine Katkı Sağlayan 7 Besinden Biri Yaban Mersini…

Yaban mersini beyin fonksiyonlarını geliştiren, öğrenme kapasitesini ve motor becerilerini geliştiren bir antioksidan deposudur. Aynı zamanda diyabete bağlı göz hasarlarını önleyici etkisi de mevcuttur.

A, C, E vitaminleri başta olmak üzere, B grubu vitaminler ve birçok minerali barındırır.

Yaşlanmayı Geciktiren Turunçgiller2

Turunç, portakal, mandalina, greyfurt  gibi yüksek

C vitamini içeren besinler hafıza güçlendirme ve yaşlanmayı

geciktirme gibi etkilere sahiptir.

3Saymakla Faydaları Bitmeyen Badem

Yüksek E vitamininin yanı sıra doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko içeriği ile dikkat çekmektedir. Özellikle miktarı ayarlanmak şartıyla, öğleden sonra atıştırmalıkları için hem besleyici hem de lezzetli bir alternatif olabilir. Beyin gelişimine, hafızaya olan katkılarının yanı sıra cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Emziren annelerin artan kalori ihtiyaçlarını sağlamasının yanı sıra içerdiği vitamin ve minerallerle süt kalitesine katkısı da oldukça yüksektir.

Damak Kültürümüzde Kendisine Yer Arayan Avakado5

Yağ oranı yüksek olmasına rağmen,tekli doymamış yağ içermesi nedeniyle, miktarına dikkat ederek tercih edilmelidir. Alzheimer hastalığında risk faktörü olan yüksek kan basıncının önlenmesinde de önemli rol oynar.

 

Kışın Vazgeçilmezi Balık Izgara

Anne karnında başlayan beyin gelişimi, doğum sonrası4 bebeklik ve çocukluk döneminde de devam ederken omega-3 kaynaklarına günlük beslenmenizde yer vererek bebeğinizin geleceğine yatırım yapın. Somon başta olmak üzere levrek, çipura gibi balıkları  beslenmenize ekleyerek omega-3 gereksinmenize katkı sağlayın. Ancak balık yiyemiyorsak, çocuklarımıza yediremiyorsak omega-3 takviyesini ihmal etmeyin. Omega-3 takviyelerinde balık yağı yerine, vücutta kullanılabilirliği yüksek olan krill yağlarını tercih edin.