23 Ekim, 2015

Katkı Maddeleri ve Besin Etiketleri

shutterstock_93700630

İşlenmiş Et Ürünlerinin (Sucuk, Salam, Sosis Ve Pastırma) Sigara Kadar Kanserojen Olduğu, Kansere, Hafıza Kaybına, Beyin Hasarına Sebep Olduğu Bilinmektedir.

BİR ÇOK ÜLKEDE DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, BU BESİNLERİ EN AZ SİGARA KADAR KANSEROJEN OLDUĞUNU VE KANSEROJEN MADDE STATÜSÜNDE YER ALMASI GEREKTİĞİ VURGULUYOR.

SODYUM NİTRİT(E250)- SODYUM SÜLFİT(E221)- MONOSODYUM GLUTOMAT(E621) gibi katkı maddelerini içeren işlenmiş et ve ürünleri, günlük yaşantımızın bir parçası olan okul kantini, hastane kafeteryaları, fast-food restaurantlarının menülerinde sıklıkla karşımıza çıkmaya devam ediyor.

SODYUM NİTRİT (E250)

Sodyum nitrit, nitrosaminleri (kanser tetikleyicisi) oluşturarak, proteinden zengin besinlerin(et ve et ürünleri, yumurta vb.) içerisinde bulunan aminoasitlerle etkileşime girmesi sonucu vücutta kansere neden olan maddelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Yapılan Araştırmalarda, İşlenmiş Et Ürünleri Tüketimi Sonucunda Pankreas Kanser Riskinin %67 Arttığı Görülmektedir.

(FDA), 1970’li yıllarda bu katkı maddesinin kullanımını yasaklamak istemiş, ancak et üreticilerinin yoğun tepkisi nedeniyle bu kararı geri çekmiştir.

Nitrite maruz kalmış kişilerde, uzun dönemde oksijen eksikliği nedeniyle oluşan düzensiz kalp atışları, baş dönmesi, uyuşma ve koma gibi durumlar görülebilmektedir.

SODYUM SÜLFİT (E221)

Meşrubat, kurutulmuş paketli meyve, bisküvi, salam, sosis, sucuk ve kurutulmuş-tuzlanmış balık ürünlerinde, renk ve kıvam koruyucu, bozulmayı önleyici ve renk ağartıcı katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Sodyum sülfitin besin ve ilaç yolu ile alınması halinde öğrenme ve hafıza bozukluğu başta olmak üzere beyin fonksiyonlarına zarar verdiği hem ülkemiz hem de yurtdışında birçok bilim insanı tarafından tespit edilmiştir.

ABD’de Bu Katkı Maddesinin Kullanıldığı Ürünlerin Etiketinde Miktarının Yazılması Yasal Zorunluluk Olduğu Halde Ülkemizde Etiket Üzerinde Miktar Belirtilmemektedir.

MONOSODYUM GLUTOMAT (MSG- E621-Çin Tuzu)

Hazır çorbalar, salata sosları, sucuk, salam, sosisler, tütsülenmiş balık, patates cipsleri gibi pek çok paketlenmiş gıda maddelerinde lezzet artırıcı olarak kullanılmaktadır.

Yakın zamandaki araştırmalar göstermiştir ki, çok miktarda MSG’ nin beyin hücrelerine zarar vererek; Alzheimer, Parkinson ve Huntingdon gibi sinir hastalıklarına neden olabileceği vurgulanmaktadır.

Bu katkı maddeleri çocuk ve hamileler başta olmaz üzere kişilerin beslenme alışkanlıklarından mutlaka uzak tutulmalıdır. Bu nedenle mutlaka dışarıdan alınan besinlerin etiketleri özenle incelenmelidir. Yalnızca isimleri değil kodları da etiket bilgisinde  yer almalıdır.