7 Ağustos, 2015

Çağın Hastalığı Migren

Çağın Hastalığı Migren
Mevsim Geçişlerinin Yaşandığı Son Günlerde Günlük Beslenmenizde Yapacağınız Doğru Seçimler İle Migren Ataklarınızın Sıklığını Azaltabilirsiniz.

Migren, çoğunlukla atamgrenklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Migren ataklarından önce kişide uyuşukluk, göz kararması, gözde parlayan ve kaybolan ışıklar, keyifsizlik, huzursuzluk gibi belirtiler gözlemlenebilmektedir. Atakları tetikleyen en önemli faktörlerin arasında da tükettiğiniz besinler yer almaktadır.
Migren hastalarının özellikle sigara ve kırmızı şarap başta olmak üzere alkol tüketimlerini kısıtlamaları önerilmektedir.
Migren ataklarının tetiklenmesinde potansiyel etkisi olan besinler
• Çay, kahve, şeker, çikolata ve kakao gibi kafein içeriği yüksek olan besinler
• İçeriğinde tiramin bulunan çikolata, maya türevleri, mayalı ürünler, karaciğer, salam, sosis, bakla, salamura ringa balığı ve bazı peynir çeşitleri
• İçeriğinde histamin bulunan peynir, salam, sosis, tuzlama ve lahana
• E102, E210-219 ve E621 kodlu katkı maddelerini içeren besinler

Ağrılarınızı Tetikleyen Besinleri Keşfedin
Migren ataklarınızı tetiklediğini düşündüğünüz besinleri sırasıyla 5-7 günlük aralar ile günlük beslenmenizden çıkarın. Tükettiğiniz bir besin migren ağrılarınızı tetikliyorsa bir kaç gün içerisinde yeni bir besin türünü denemeyin.
Öğün Atlamayın !
Uzun süre açlık sonrasında yaşanabilecek hipoglisemiler migren ataklarını tetikleyebilmektedir. Öğün atlamayın ve sağlıklı besin tercihleri yapmaya özen gösterin.
Migren Ataklarınızı Hafifletecek Potansiyel Etkisi Olan Besinleri Günlük Beslenmenize Ekleyin
Migren hastalarının bir çoğunda gözlemlenen trombosit aktivasyonu ve agredasyonunun önlenerek ağrı sıklığının azaltılmasında B6, E ve C vitaminlerinin (Yeşil yaprakları sebzeler, yağlı tohumlar, meyveler, keten tohumu ve balık yağı) potansiyel etkisi olduğu bilinmektedir.